rsok
2006.04.28. 19:56
--> Egyszarv , mint jelkp
EGYSZARV (qilin) Az egyszarv az kori mitolgia csodlatos llata. Neve magyarzatt a qi "hm egyszarv" s a lin "nstny egyszarv" szavak sszevonsbl magyarzzk. Az egyszarvt klnflekppen rjk le, de amiben megegyeznek, hogy az egyszarv egyes rszeit klnbz llatok testrszeihez hasonltjk: az egyszarv teste, mint a szarvas, csak kisebb, nyaka, mint a farkas, farka bik, egy szarva van, amely puha sapkban (ti. rntt hsban) vgzdik, patja l, szre tarka (ms vltozatok szerint vrsesbarna). A forrsok fehr s zld egyszarvt is emlegetnek. Jrs kzben nem tapossa el a fvet s a bogarakat, l fvet nem fogyaszt, kizrlag csodlatos nvnyekkel tpllkozik. Egyes elkpzelsek szerint mg replni is tud, s gy jr a vzen, mintha fldn lpkedne. A legrgibb szvegekben a szarvasok vezreknt tnik fel, de mindenkppen az llatok feje (a madarak a fnix). Megklnbztet jegye a szarva, amely tompa, gy nem tud rtani vele. Az kori szerzk a ren (embersgessg) morlis-etikai kategrijnak megtesteslseknt fogtk fel az egyszarvt. Az egyszarv egyszarvsghoz kapcsold szimbolikt klnflekppen rtelmezik: az egyik vltozat szerint az orszg egysgnek jelkpe, a msik szerint az uralkod egyeduralm. A taoista legendkban a Xiwangmu ksretbe tartoz halhatatlanok jrnak fehr egyszarvn. A rgi idkben sok legenda szlt az egyszarv megjelensrl vagy elfogsrl, mindkett az idelis, blcs s humnus kormnyzs kedvez eljelnek szmtott. A hagyomny szerint az egyszarv tbb vszzad alatt csak egyszer jelenik meg, egy legenda szerint Konfuciusz szletse eltt is megjelent a vilgban. Kultusza ezrt blcs s ernyes emberek szletsbe vetett hithez kapcsoldott. A npi hiedelemben az egyszarv megjelenst figyermek szletsvel hoztk kapcsolatba. pp ezrt hagyomnyos kpi brzolsn, a jkvnsgokat kzl nyomatokon, sznes paprkivgsokon az gbl alszll egyszarv csecsemt hordoz. Alakja bizarrmdon sszefgg a zsirffal, ennek magyarzata, hogy a Ming-dinasztia idejn az Afrika keleti partjig eljutott tengeri expedci ajndkba kapott zsirffal trt vissza, amit az udvari tudsok egyrtelmen az egyszarvval azonostottak s a Ming-hz virgzsnak s a blcs csszr uralkodsnak igazolsnak vettk. www.terebess.hu
Cmertan
A cmerek olyan pajzsra helyezett, mrtani formkbl s stilizlt kpekbl meghatrozott szablyok szerint megszerkesztett, rklhet vagy tarts hasznlat sznes jelvnyek, amelyek tulajdonosaik – termszetes s jogi szemlyek – azonostsra szolglnak.
A cmerek a XII. szzadban Nyugat-Eurpban alakultak ki s a lovagi fegyverzet f elemeit jelentik meg. Ennek megfelelen rszeik: 1. a cmerpajzs, 2. a sisak a sisaktakarval, 3. a sisakdsz, 4. a kls dszek (pajzstart, rangjelz korona, cmerpalst, cmerstor, jelmondat vagy csatakilts, stb.) Ezen elemek kzl a cmer f rsze a pajzs a dsztett sisakkal, a tbbi kiegszt elem. A sisakdsz leggyakrabban a cmerpajzs brjt ismtli, eredetbl kvetkezen azonban nem mindig stilizlt formban.
A cmerpajzs alakja az l heraldika korban a valban hasznlt pajzsformkat utnozza, mg a hanyatl heraldika korban egyre inkbb dekoratv elemm vlik. A leggyakoribb pajzsformk: a hromszglet, a cscsks talp, a kerektalp vagy doborpajzs, a trcsapajzs, a hegyes talp, az ovlis, a kerek vagy tatrpajzs, a lfpajzs, a rutapajzs. Ez utbbit elssorban a nk hasznltk. A pajzs llsa lehet egyenes vagy dnttt. A pajzsok egyms mell rendelhetk, illetve egy pajzson tbb cmer is egyesthet.
A sisak lehet zrt (csupor-, csbr- s csrsisak), illetve nyitott (rostlyos vagy tornasisak). Elengedhetetlen rsze a sisaktakar, amelyet sisakkorona vagy tekercs kapcsol a sisakhoz.
A sisakdsz legtbbszr, de nem minden esetben azonos a pajzson lthat cmerkppel vagy annak rszletvel. Ha a pajzson lthat kp mesteralak, akkor azt segd-sisakdszen (sasszrny, blnyszarv, stb.) brzoljk. Szemben a pajzson lthat stilizlt kppel, a sisakdsz ltalban plasztikusan brzolt.
A cmertartk kzl leggyakoribbak az emberalakok, a kpzelt s valdi llatok, illetve a nvnyek.
A heraldikai mzak kt csoportra oszthatk: fmekre s sznekre. A heraldika kt fmet hasznl: az aranyat s ezstt, amelyet a srga s fehr szn helyettestheti. A korai heraldika ngy sznt hasznlt: ezek a vrs, a kk, a zld s a fekete, amelyekhez a hanyatl heraldika korban a barna, a bbor s a narancs jrult, illetve bizonyos cmerkpeket termszetes szneikben alkalmaztak. A felsorolt sznek s fmek grafikai jelzssel is brzolhatk. A cmer bortsai kz tartoznak a prmek (hermelin—ellenhermelin, evet—ellenevet) is, ezek azonban a magyar heraldikai gyakorlatban igen ritkn fordulnak el.
A heraldika sznszablyai szerint egy sznnek csak egy rnyalata hasznlhat egy cmerben. Ugyanilyen fontos szably, hogy sznre szn, vagy fmre fm nem kerlhet. Az l heraldika korban a cmerkpeket termszetes sznk helyett az ahhoz legkzelebb ll heraldikai sznnel brzoltk.
A cmerbrk kt csoportra oszthatk: mesteralakokra s cmerkpekre. A mesteralakok a cmerpajzsnak a mrtani vonalakkal trtn, szablyos felosztsa sorn jnnek ltre. Az osztvonal lehet egyenes, hullmos, fodros, felhs, fogas, lpcss, orms, manks, stb.
A pajzs vzszintes vonallal val osztsa a vgs, fggleges vonallal val osztsa a hasts, harnt vonallal val osztsa a harntoszts (rgies nevn a szels). Pros szm vonallal val vgs esetn plyk, hasts esetn clpk, szels esetn harntplyk jnnek ltre, amennyiben a pajzson kt mz vltakozik. A plya s clp akkor lebeg helyzet, ha nem rinti a pajzs szleit; ha csak egyik vge rinti a pajzs szlt, akkor az ellenkez irnyba mutat. A plya s clp lehet kockkbl sszerakott, lkelt, mesteralakokkal vagy cmerkpekkel megrakott, sztvgott, szttolt, megtrt, stb.
A pajzs osztvonalai lehetnek nem prhuzamosak is; az ilyen mdon ltrejtt pajzsok kzl legfontosabb a negyedelt, a gerezdelt, a rms, stb. pajzs. Ugyancsak a pajzs ilyetn val osztsa a gallrozs, a svegezs, az kkel val oszts. Nem prhuzamos vonalakkal ltrehozott mesteralak a szarufa, a ruta, a telek, az gas, a villa. Kr alak mesteralak a biznci (amely mindig fm) s a lepnyes (amely mindig szn).
Klnleges cmerbra a kereszt, mivel mesteralaknak s cmerkpnek is felfoghat: ha szrai rintik a cmerpajzs szleit, akkor az elbbiek, ha nem rintik, az utbbiak kz szoks sorolni. A szrak helyzete, szma, arnya, vge, stb. alapjn szmtalan fajtjt klnbztetjk meg: Szent Andrs-, Szent Gyrgy-, Szent Jakab-, Szent Lzr-, Szent Antal-kereszt, latin, grg s orosz kereszt, ketts- vagy lotharingiai kereszt, horgas, nyilas, horgonyvg, manks, keresztvg, stb. kereszt, mltai, ppai, Toulouse-i, jeruzslemi, vills kereszt – s mg folytathatnnk.
A cmerkpeket hrom nagy csoportra szoks osztani: 1. valsgos s kpzeletbeli llnyek, 2. termszeti kpzdmnyek, 3. ember alkotta trgyak.
Ami az llnyeket illeti, gyakoriak az emberek vagy az emberi testrszek brzolsai. Kezdetektl szvesen emeltek cmerbe szenteket, fegyveres vagy klnfle foglalkozs frfiakat. Fleg a magyar cmertani gyakorlatban npszer a lovas brzols. Sokszor tallkozunk testrszekkel is: legtbbszr karral, amely valamit – szablyt, ms fegyvert, szlfrtt, bzaszlakat – tart. Az emberalakok brzolsnl fontos szably, hogy az skban trtnjk. Ha az alak derktl felfel lthat, nvekvnek, ha csak az egyik fele lthat, eltnnek nevezzk.
A ngylb llatok csaknem mindegyike lehet cmerkp, leggyakoribb azonban az oroszln (innt a monds, amely szerint akinek nincsen cmere, az oroszlnt visel). Az llatok lehetnek gaskod, lp, fekv, ugr, stb. helyzetek. brzolsuk nagy mrtkben stilizlt. Sok llat brzolsa sajtos szablyokat kvet: gy pldul a leoprd szembe nz oroszln, a tigris csak tkrrel brzolhat, a heraldikai prduc szarvakat visel s lngot fj, stb.
A szrnyas llatok kzl legnpszerbb a sas, amelynek brzolsa – az oroszlnhoz hasonlan – szintn rendkvl stilizlt. A madarak egy rsznek az brzolsa is kttt: gy pldul a daru egyik lbban mindig kvet tart, a pelikn gy jelenik meg, hogy fikit a vrvel tpllja, a strucc ltalban lpatkt tart a csrben, stb. Halak, rovarok, kagylk, csszmszk ugyancsak gyakori cmerkpek.
A nvnyek kzl a heraldikai rzsa s liliom brzolsa a leginkbb stilizlt, jllehet brzolhatk termszetes formban is. A fk brzolsra jellemz, hogy leveleik, termseik arnytalanul nagy mretek. Gyakran tnik fel cmereken a szlfrt, a szltke, a bzaszl, a bzakve.
A kpzeletbeli lnyek kzl leggyakoribbak az egyszarvak, a griffek, a fnix, az sszetett lnyek (sell, haltest kutya, a sasember), a srkny, a baziliszkusz, a pegazus, a szrnyas bika.
Az gitestek kzl a nap, a hold (vagy holdarc), az stks, a csillagok gyakori cmerkpek magukban s ms cmerbrkkal is; a csillagok legtbbszr hatsugarak. Hegyek, halmok, sziklk a magyar heraldikban gyakran a cmerkp altmasztsra szolglnak.
Az ember alkotta trgyak csaknem mindegyike felbukkan cmerkpknt. Leggyakoribbak a fegyverek (hiszen a cmert a viselk tbbsge vitzsgrt nyerte adomnyul), a mestersgekhez tartoz eszkzk (klnsen a chek esetben), hasznlati trgyak, mezgazdasgi eszkzk, rssal kapcsolatos trgyak (fleg az egyetemek s rtelmisgi foglalkozst zk esetben).
A szneknek, mesteralakoknak s cmereknek eredetileg nem volt semmifle jelentse, a hasonlsg, a hagyomny s a hasznlat azonban ksbb tulajdontott ilyet nekik. gy pldul a plyt a folyval szoks azonostani, mg a pelikn, a brny s olykor az egyszarv is Krisztus-szimblum lett. A mzak kzl az aranyat mr az l heraldika korban is nemesebbnek tartottk a tbbinl.
Mivel a cmerszerzsek nagy mrtkben sszefggenek a katonai vitzsggel, ezrt a lovagi s nemesi cmerek termszetes mdon a hadakozs krbl veszik brikat. Hasonlkppen jr el a kommunlis heraldika is: a chek szerszmokat, vettek fel cmereikbe, mg a vrosok a vrosfal felvtelvel mutattk be kivltsgos helyzetket, az egyetemek pedig a tudomnyra utaltak cmereikkel. A vrosi heraldikban nagyon elterjedt a vdszentek brzolsa is. A mezvrosok s kzsgek pecstjeiken (amelyek brja a cmerekhez hasonl funkcit tlttt be) szvesen brzoltak a meglhetskre utal eszkzket s termkeket.
Gyakran tallkozunk gynevezett beszl cmerekkel, amelyeknek brja kzvetlenl a visel nevre utal.
Br a cmerek kezdetben a fegyverzeten jelentek meg, az idk sorn funkcijuk megvltozott s egyre inkbb dszknt szolgltak. Ennek megfelelen az gynevezett cmerhordozkon tnnek fel: zszlkon, pecsteken, rmken, pleteken, mtrgyakon, ruhzaton, amelyek ezltal a cmertan igen fontos forrsai is lehetnek.
www.heraldika.hu
A cmerkpeknek taln a legizgalmasabb csoportjt a kpzelt lnyek kpezik. Ezek a szrnyalakok bizonytjk az emberi fantzia mrhetetlen gazdagsgt. A kzpkori bestiriumokban egytt szerepelnek a valsgos s a kpzelt llatok.
Ezek a munkk ksbb folyamatosan bvltek az utazk, felfedezk ltal ltott vagy hallott lnyekkel is. A heraldika szvesen felhasznlta ezeket a gyakran elrettent, flelmetes szrnyalakokat. A tovbbiakban a cmereken leggyakrabban elfordulkat ismertetem:
Egyszarv (unikornis): homloka kzepbl kinv szarvat visel fehr szn l. Kzpkori legenda szerint szepltelen szz segtsgvel megfoghat, gyakran brzoljk szzlny lbe hajtott fejjel. Egyes vlekeds szerint Krisztus megszemlyestje, a szz pedig Szz Mrit jelkpezi. Sevillai Izidor a VII. szzadban lerja, hogy az egyszarv egy dfssel megli az elefntot. Msik nagy ellensge az oroszln. Az indoeurpai npeknl az oroszln Nap-jelkp, az egyszarv pedig a Hold-jelkp. Anglia s Skcia XVII. szzadi egyestett cmerben az angol leoprd (oroszln) s a skt egyszarv szemben ll egymssal. Csodlatos csavart szarvt betegsg elleni csodaszernek tartottk. Sokszor jelltk hrom sznnel a szarvt, a szzet fehrrel, az rett nt vrssel, a koros asszonyt feketvel.
Griff: Fels teste jellegzetes fllel brzolt sas, als teste pedig oroszln. Dante rja a Purgatrium XXIX. nekben, hogy a griff hzza a diadalmi szekeret, amelynek sas rsze arany, oroszln rsze fehr s piros, amely Krisztus emberi termszetre utal. Ms llts szerint itt a Ppt jelenti, aki pap is, kirly is. Didron rja: „A ppa, mint pontifex avagy sas, felemelkedik Isten trnusa el, hogy meghallgassa parancsait, a fldn pedig gy jr, mint oroszln avagy kirly, ervel s hatalommal.” Azt is tartjk, hogy a griff az aranybnyk rzje, ezt emlti a grg Arisztesz is az i.e. VII. szzadban.
Szirn: Ni fej tengeri tndr, aki az grg mitolgiban bvs nekvel maghoz csalogatja s pusztulsba kergeti a hajsokat.
Hrpia: Ni fejjel s mellekkel brzolt sas.
Tengeri nimfa (nereida): Derktl lefel halban vgzd fedetlen ni test. A grg-rmai mitolgiban a termszet erejt megtestest hossz let, szp s fiatal istenn.
Szfinx: Fekv oroszlntest, ni fejjel s mellekkel.
Kentaur: Derktl felfel ember, als teste l. Az Iliszban Akhilleusz s Aszklpiosz mestere volt, aki a vadszatra, zenre s a hbor mvszetre, valamint az orvoslsra s a sebgygytsra tantotta ket.
Szrnyas oroszln: Szent Mrk s Velence jelkpe a szembenz, szrnyakkal brzolt fekv arany oroszln feje krl glrival.
Tengeri oroszln: Oroszln fejjel rajzolt haltest.
Srkny: Pikkelyes, krokodilhoz hasonl szrnyas szrnyalak, amelynek farka kacskarings, sokszor nylhegyben vgzd. A keresztny vallsi szimbolikban a gonosz, a bn megtestestje. Kedvelt cmermotvum. Az egyhzi s vroscmereken gyakran lthat, ahogy Szent Gyrgy s Szent Mihly megkzd a srknnyal. A Srknyrendhez tartoz csaldok cmerein lthat a pajzs kr mintegy rmaknt csavarod srknyalak.
Hidra: A kt- vagy tbbfej srkny, az kori grg mitolgia szerint a sokfej vzi szrnyeteg minden levgott feje helyre kett n.
Baziliszkusz: Kakasfejjel, nagy szrnyakkal brzolt nylhegyben vagy msik kakasfejben vgzd kgyfark szrny. A neve a grg „kis kirly” jelents baszileosz szbl ered. Plinius szerint tekintete hallos, pusztt hatsa van a termszetre, hozza ltre a sivatagot.
Pegazus: Szrnyas l alakknt brzoljk.
Madrember: A fels teste vagy csak a feje ember, als rsze pedig madr. Hasonl ijeszt figurt, hrpit lthatunk a Pernyi csald cmerben.
Fnix vagy tzmadr: A cmereken tzbl kiemelked, sznes, sok farktoll madrknt rajzoljk. A halhatatlansg s a megjul let jelkpe az kori egyiptomi s grg-rmai mitolgiban, amely minden tszz vben elgeti magt, hogy utna azonnal jj is ledjen. A reformtusok cmernek pajzsfjn Napba tekint fnix lthat.
Ktfej sas: A heraldiknak egyik leggyakrabban hasznlt motvuma a sas, amelynek ktfej vltozata valsznleg a szimmetrira val trekvs eredmnye. Keletkezsnek egyik magyarzata: a rmai birodalom kettszakadsa (Kr. u. 395), melytl kezdve az egyik fej keletre, a msik nyugatra tekint. Egy- s ktfej formjt szmos uralkodhz felvette cmerbe, ma is gyakori az llamcmerekben. Mohcstl 1918-ig vgigksri a magyar cmer trtnett is.
Polgr Marianne
|